منو

ماجرای افشای «پروژه سیمون»

03 / November

نخست وزیر سوئد به همراه یکی از برجسته ترین دلالان سلاح این کشور برای یک دیدار رسمی به عربستان سعودی سفر میکنند. این دیدار به گفته رسانه های سعودی برای افزایش تبادلات و مراودات تجاری بین دو کشور بوده است. در همین حال رئیس کمیته دفاع پارلمان سوئد تاکید میکند که کشور سوئد باید اقدام به ارسال سلاح برای نیروهای پیشمرگه کرد و ائتلاف عربستان – آمریکا در عراق کند.

به گزارش «تابناک» این موضوعات نه تنها نشان دهنده حمایت سوئد به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا از عربستان سعودی است بلکه همزمان تلاش های این کشور برای تقویت عربستان در سوریه بر علیه دولت بشار اسد و همچنین تقویت جبهه ناتو در برابر روسیه در این زمینه را نشان میدهد.

نکته جالب در این ماجرا آن جا است که در حالی که صدای اعتراضات در ایالات متحده برای حمایت از کشورهایی مانند عربستان که رگه اصلی تقویت داعش در منطقه هستند بلند شده، آمریکا اکنون از همپیمانان اروپایی خود توقع دارد که جای این کشور را برای ارسال سلاح به عربستان و گروه های شورشی در سوریه بگیرند.

اما در همین حال پرده از قراردادی محرمانه میان سوئد و عربستان سعودی برداشته میشود که همه این ها را همزمان معنی میکند. قبل از هر چیز باید یاد آور شد که قانون سوئد ارسال هرگونه سلاح به کشورها یا گروه های درگیر جنگ را ممنوع کرده است. اما اکنون مقامات ارشد سوئدی و مجموعه های تولید و صادرات سلاح این کشور همگی توسط یکی از مشهور ترین دلالان تسلیحات در سوئد یعنی «جاکوب والنبرگ» متحد شده اند تا این قانون صریح در سوئد را زیر پا بگذارند.

ماجرای افشای «پروژه سیمون»؛ یک قرارداد محرمانه میان سوئد و عربستان سعودی

از سوی دیگر صرف نظر از این قانون صریح، قانون دیگری در سوئد صادرات هرگونه سلاح به هر گروه و کشوری باید توسط آژانس منع گسترش سلاح اتمی و کنترل سلاح در سوئد مورد بررسی و تایید قرار بگیرد. اما این موضوع هرگز در قرار داد محرمانه «پروژه سیمون» که موضوع آن قراردادی محرمانه برای ارسال سلاح به عربستان سعودی است مد نظر قرار نگرفته است.

این قرار داد محرمانه سال 2007 توسط ویکی لیکس افشا شده است که از همین روی میتوان به خوبی دریافت که ماجرای اتهام سوئد به جولیان آسانژ چیست! این قرار داد محرمانه بیان میکند که سوئد قصد دارد تا یک کارخانه تولید تسلیحات را در عربستان سعودی تاسیس کند. تسلیحات تولیدی شامل گونه ای از تسلیحات است که اکنون توسط داعش در سوریه و برای نابودی تجهیزات زرهی ارتش سوریه مورد استفاده قرار میگیرد. از آنجایی که تجهیزات زرهی ارتش سوریه توسط روسیه ساخته شده این موضوع همچنین یک آزمایش اساسی برای ناتو در خصوص تست سلاح های خود در برابر تسلیحات روسی نیز به حساب می آید.

افشای این قرار داد بعد از مدتی منجر به آن شد که مراجع قانونی در سوئد به دنبال بازرسی و تحقیق و تفحص از این ماجرا باشند زیرا همانگونه که ذکر شد این قرار داد به شکل مشخص دو مورد از قوانین صریح سوئد را زیر پا گذاشته است. اما به شکلی جالب توجه بعد از مدتی پرونده این تحقیق و تفحص به دلیل فقدان مستندات کافی بسته شد! به جای آن مراجع سوئدی موضوع تعقیب قانونی جولیان آسانژ را با فشار بیشتری در دستور کار قرار دادند.

اما این افشاگری منجر به آن شد که برای مدتی همکاری سوئدی ها برای تغذیه عربستان سعودی با وقفه مواجه شود که در نهایت والنبرگ در نامه ای که به وزیر دفاع سوئد مینویسد تاکید میکند که «دوستان سئودی» وی از این موضوع چندان خرسند نیستند و وقفه در کار کارخانه تولید تسلیحات منجر به تهدید برخی از منافع اساسی تجاری شده است.

یکی از این منافع تجاری درخواست مالکیت سعودی ها بر سیستم Erieye سوئد بوده است. یکی سیستم جاسوسی هوابرد که توسط شرکت سیستم های دفاعی Saab Electronic یا همان Ericsson Microwave Systems سابق تولید شده است. در نتیجه این فشارها از سوی والنبرگ در راستای منافع تجاری خود و منافع سیاسی سعودی ها قرارداد میان سوئد و عربستان مجددا فعال میشود. موضوعی که عملا بی اعتنایی سوئدی ها به سبعیت سعودی ها در یمن، و نقض آشکارای حقوق بشر در این کشور را به دنبال می آورد.

در نهایت بعد از سه سال دولت سوئد این قرارداد را لغو میکند. در این ملغی سازی وزیر خارجه سوئد «مارگوت والشتروم» نقش اساسی داشته است. وقتی این اتفاق در سال 2015 رخ میدهد والنبرگ با ایجاد یک کمپین مخفی به همراه تاثیر گذار ترین چهره های تجاری و صنعتی سوئد سعی میکند جلوی این لغو قرار داد را بگیرد. بر همین اساس طی یک ایمیل سری که بعدا در رسانه های سوئدی منتشر میشود از همه همراهان خود درخواست میکند تا نامه ای را که در مخالفت با لغو این قرار داد تحریر شده بود امضا کنند:

ماجرای افشای «پروژه سیمون»؛ یک قرارداد محرمانه میان سوئد و عربستان سعودی

 

بعد از این ماجرا مارگوت والشتروم اقدام به دعوت از والنبرگ و برخی دیگر از چهره های با نفوذ تجاری به یک میهمانی شام میکند که طی آن بحث و جدل های زیادی در میگیرد. گفته میشود که محور اصلی این میهمانی ارزیابی دولت سوئد از وضعیت فعلی عربستان سعودی بوده است. میهمانی که در 15 مارس سال جاری میلادی برگزار شده است. میهمانی شامی که در نهایت منجر به آن میشود که والنبرگ و نخست وزیر فعلی سوئد یعنی «استفان لوون» بر سر طرح دیگری برای معامله با عربستان سعودی نقشه بکشند.

ارسال نظر
نظرات
جالب
16 آبان 1395

جالب!